Share the post "Eksperimentaalarheoloogilisest seminarist Rõuge muinasmajas"
1. juulil algas Rõuges järjekordne eksperimentaalarheoloogiline seminar, mille eesmärgiks on läbi praktilise tegevuse tutvustada muinasajahuvilistele rauaaegset elukeskkonda. Põhirõhk on arhailiste töövõtete omandamisel. Seminari korraldatakse 2010.-2011. a. valminud muinasmaja juures ja selle üheks väljundiks on terve rauaaegse talu rekonstruktsioon, kuhu kuuluvad eluhoone (eelmainitud muinasmaja), ait. laut, sepikoda ja suvekoda. Terviklikku rauaaegset talu saab tulevikus kasutada nii arheoloogia ja muinaskäsitöö õpitubade korraldamiseks kui ka interdistsiplinaarse õppetöö läbiviimiseks.
Sel aastal on seminarist osavõtjate koosseis värvikas. Muinasmajahuvilisi on väga erinevatelt elualadelt, kes otse kontorist arvuti tagant, kes oma talutööde kõrvalt. Ühtedel huvi saada uusi kogemusi, teistel soov omandada uusi teadmisi ja arhailisi töövõtteid. Osad tahavad lihtsalt anda oma panuse muinastalu ehitamisse, saades kaasväärtusena nii uusi teadmisi kui ka oskuisi. Kõige kaugem muinasmajaline tuli siia otse päikeselisest Itaaliast.
Kolm nädalat Rõuges on möödunud linnutiivul. Selle aja jooksul on muinasmaja kõrvale kerkinud tulevase sepikoja seinad ja alustatakse katusekonstruktsiooni ehitamist. Eelmise aasta seminaril alustatud ait on ümber tõstetud selle õigesse kohta. Lähipäevil tõstetakse seintele ka katuse tugikonstruktsioon ning peagi hakatakse sellele paigaldama katusekatet. Erinevaid töid, mida on vaja teha selleks, et palkmajad kerkiksid võimalikult autentsel moel, on veel mitmeid.
17. juulil käis Rõuges ERR võttegrupp, kes salvestas materjali Ringvaate jaoks. Et saada päris oma muinasaja kogemus, proovis ka Ringvaate reporter Sander Loite järele, kuidas liimeisterkätte sobib.
3. augustil pannakse meeleolukas punkt tänavusele seminarile. Muinastalu minevikust, olevikust ja tulevikust ning muinasaegsest eluolust räägib Viire Kobrusepp. Rauast, sepikodadest ja sepatööst kõneleb Ragnar Saage. Võimalus näha, kuidas töötasid sepad u 1000 aastat tagasi. Avatud on ka kõlavöö kudumise töötuba. Silmailu pakub rahvatantsurühm Känd ja käbid Nõmmelt, Tallinnast.